Jak oszczędzić na energii elektrycznej? - ogród i dom

ogniwa fotowoltaiczne toruń

Z powodu na swoją praktyczność ekologiczność

Energia odnawialna
Odnawialne źródła energii, choć coraz częściej spotykane w Polsce, nadal są niedoceniane. Co prawda ceny niektórych rozwiązań nie należą do najniższych, lecz pamiętajmy, że na początku

Jak oszczędzić na energii elektrycznej? - ogród i dom ogniwa fotowoltaiczne toruń
XXI wieku wiele państw (w tym także Polska) wprowadziło dofinansowania, mające na celu spopularyzowanie tego typu systemów.
Panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Zastosowanie to wykorzystywane jest od lat w elektronice użytkowej. Kalkulatory, doświetlenia znaków drogowych oraz lampy ogrodowe przez lata ułatwiały nam życie. Sektor ten od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija. Z powodu na swoją praktyczność, ekologiczność oraz dużą żywotność, panele fotowoltaiczne zyskują coraz większe grono poparcia. Warto dodać, że koszty zakładania i użytkowania tego typu paneli maleją, a w fazie testów są tańsze i tak samo efektywne technologie.
Kolektory słoneczne
Solary mylone są często z panelami fotowoltaicznymi przez podobny wygląd oraz użycie tego samego źródła darmowej energii.
Różnica polega na tym, że kolektory to urządzenia, które rewoltują energie promieniowania słonecznego na ciepło, a nie na prąd. Energia cieplna przekazywana jest poprzez nośniki, którymi może być woda, glikol lub powietrze. W naszym klimacie, w miesiącach letnich energia solarna może całkowicie zastąpić konwencjonalne urządzenia grzewcze. W chłodniejszej części roku zaś, doskonale odciążają urządzenia grzewcze.


Kolektory umieszcza się na dachu lub

Energia odnawialna jest wytwarzana dzięki energii słonecznej, energii wiatru i wody, energii geotermalnej i energii z biomasy. Zasoby odnawialnych źródeł energii uzupełniają się w naturalnych procesach, a więc nie da się ich wyczerpać.

Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej dbamy o ochronę środowiska. To właśnie dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii przyczyniamy się do polepszenia stanu lokalnego środowiska naturalnego.

Energia słoneczna jest bezpośrednio wykorzystywana do produkowania energii elektrycznej za pomocą fotoogniw. Jest to tzw. energia fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem na zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.

W fotowoltaikę inwestują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też przedsiębiorcy. Ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i częstym zmianom ceny energii elektrycznej, przedsiębiorcy decydują się na montowanie własnych elektrowni, na którą składają się panele fotowoltaiczne.

Kolektory słoneczne montuje się do istniejącej instalacji i wykorzystuje do przemiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory umieszcza się na dachu lub na konstrukcji wsporczej ustawionej na gruncie. Nachylenie kolektorów wynosi mniej więcej 40°. Wyróżniamy kolektory płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne. Najbardziej popularny jest kolektor płaski, który co prawda ma mniejszą efektywność energetyczną, jednak jest najtańszą ofertą na rynku.


Energia odnawialna

Energia otacza nas z każdej strony. Nie zawsze jednak jej czerpanie jest dla nas aż tak zdrowe. Są bowiem źródła energii, które co prawda pozwalają wytwarzać ją dużych ilościach, ale niekoniecznie dobrze wróżą na przyszłość. Na szczęście istnieją też odnawialne źródła energii, których wykorzystywanie jest w ogóle przyjazne dla środowiska. Zresztą energia odnawialna staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularna. Obejmuje ona wyłącznie taki źródła, które nie są zagrożone deficytem. A jednym z nich jest nasze słońce.
Oddalone odpowiednio daleko, a zarazem blisko, zapewnia życie na naszej planecie. I jak się okazuje, nie tylko w taki sposób, jak przez wieki myśleliśmy. Rozwój innowacyjnych technologii sprawił, że dzisiaj jego promienie wykorzystywane są miedzy innymi do wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła.
Jeśli chodzi o wytwarzanie popularnego prądu, tu kluczową rolę odgrywa fotowoltaika. Specjalne ogniwa fotowoltaiczne pobierają energią z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w prąd. W zależności od wielkości ogniwa, potrafi ono generować prąd od jednego aż do niemal siedmiu Watów. Łączone w specjalne moduły, umieszczane są na dachach naszych domów czy budynków użyteczności publicznej.
Jeśli chodzi natomiast o ciepło, czyli ogrzewanie wnętrz, do tego służą kolektory słoneczne. Ich zadaniem jest właśnie przekształcanie pobranej energii w ciepło. Te różnice zawsze warto znać. Dzięki temu decyzja o wykorzystaniu energii słonecznej będzie lepiej dobrana pod kątem potrzeb



© 2019 http://ogrod-i-dom.informator.lezajsk.pl/